Učinkovitija potrošnja goriva, poboljšana aerodinamika i udobnost vozača. To su glavni razlozi koji stoje iza odluke da se na europskim cestama dopuste duže kabine kamiona. Propisi su usklađeni s klimatskim ciljevima EU-a i mogli bi imati značajnog utjecaja na tvrtke koje rade s kamionima.
Dizajn kamiona u Europi ostao je desetljećima uglavnom nepromijenjen: kabina s kratkim prednjim dijelom radi maksimalnog povećanja duljine tereta. Ove kabine s kratkim prednjim dijelom čiji dizajn nosi naziv „kabina iznad motora” (COE) dominiraju uglavnom zato što europsko zakonodavstvo ograničava cijelu duljinu vozila, uključujući i prikolicu i tegljač. U SAD-u, s druge strane, ograničenja duljine odnose se samo na prikolicu, što objašnjava zašto na američkim cestama dominiraju kabine s dugim prednjim dijelom.
Međutim, promjene u europskom zakonodavstvu uvedene 2020. sada dopuštaju i nešto veći broj kamiona s dugim prednjim dijelom u Europi. To otvara mogućnost promjena u dizajnu koje mogu poboljšati aerodinamiku kamiona i učiniti ih sigurnijim i udobnijim.
„Pozdravljamo ovu zakonsku regulativu jer nam daje priliku da kroz dizajn još više poboljšamo energetsku učinkovitost kabina, što će imati prednosti i za naše klijente i za okoliš”, kaže Tomas Thuresson, voditelj za komercijalizaciju novih ponuda u kompaniji Volvo Trucks.
Prema novom zakonu proizvođačima kamiona dopušteno je produljiti kabine kamiona bez smanjivanja prostora za utovar*. Predviđa se da će poboljšani dizajn zahvaljujući svojoj poboljšanoj aerodinamici smanjiti potrošnju goriva, pogodujući i okolišu i operativnim troškovima u industriji kamiona. Manja potrošnja goriva znači manje emisije CO2, što znači da uredba podržava i klimatske ciljeve EU-a.
Dr. Phil Martin, voditelj sigurnosti prometa u neprofitnoj konzultantskoj tvrtki TRL sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, intenzivno je uključen u istraživanje koje je dovelo do izmjena u europskom zakonodavstvu:
„Potrebu za ažuriranjem propisa inicijalno su pokrenuli poboljšanja aerodinamike kamiona i program dekarbonizacije EU-a. Ali bilo je također važno osigurati i da uvođenje ovih odstupanja od duljine kabine ne rezultira većom štetom za ranjive sudionike u prometu, kao što su pješaci i biciklisti. Tako da je zapravo to je postala prilika za poboljšanje sigurnosti kamiona za ove ranjive sudionike u prometu”, kaže dr. Phil.
Iako je počelo s potrebom za poboljšanjem aerodinamike, zahvaljujući novom dizajnu kabine postignuta je i bolja izravna vidljivost. Dulji prednji dio kabine omogućava vozaču da lakše uoči pješake koji se kreću ispred vozila jer su oni malo udaljeniji.
Zakoni u nekim slučajevima mogu poboljšati i udobnost vozača, slijedom čega prijevozničke tvrtke mogu dobiti priliku odabrati prostranije kabine. To može poboljšati radne uvjete i pridonijeti većem zadovoljstvu na poslu za vozače kamiona.
„Sve u svemu, rekao bih da se prijevoznicima pruža mogućnost da postanu traženi operateri, kako za kupce tako i za zaposlenike. Usvajanjem kamiona s ovim poboljšanim dizajnom kabine, imat će potencijal ponuditi sigurnija i ekološki prihvatljivija vozila, kao i bolje radne uvjete. Zahvaljujući manjoj potrošnji goriva vjerojatno će se smanjiti i operativni troškovi, posebno za operacije prijevoza na velike udaljenosti, a moguće je i postizanje boljih premija osiguranja zbog smanjenja broja incidenata,” kaže dr. Phil Martin.
DIREKTIVA O TEŽINAMA I DIMENZIJAMA
Zajednička pravila za teška vozila u EU-u utvrđena su u Direktivi Vijeća 96/53/EZ, poznatoj i kao Direktiva o težinama i dimenzijama. Direktiva je naknadno izmijenjena Direktivom (EU) 2015/719EN, Odlukom (EU) 2019/984EN i Uredbom (EU) 2019/1242EN. U izmjenama je navedeno da vozila ili kombinacije vozila mogu premašiti najveće navedene duljine „pod uvjetom da njihove kabine isporučuju poboljšanu energetsku učinkovitost te poboljšane aerodinamičke i sigurnosne performanse.”
VREMENSKA LINIJA
1985: EU uvodi prvu direktivu o težini i dimenzijama za gospodarska vozila, s ciljem harmonizacije pravila među državama članicama.
1996: EU donosi direktivu kojom se utvrđuju maksimalne dimenzije za određene kategorije gospodarskih vozila.
2015: EU uvodi direktivu o težini i dimenzijama kamiona uključenih u međunarodni prijevoz s ciljem daljnjeg usklađivanja pravila i osiguravanja jednakih uvjeta u svim državama članicama.
2020: EU implementira nove zakone koji dopuštaju produljene kabine kamiona s naglaskom na učinkovitu potrošnju goriva, udobnost i sigurnost vozača.
Ažurirana Uredba o općoj sigurnosti EU-a(GSR). Možete pročitati više i o važnosti aerodinamike i njenog učinka na potrošnju goriva. Ako ste zainteresirani za opcije prostrane kabine, pogledajte ovaj video.
* Zakon ne daje točno ograničenje duljine, već se umjesto toga poziva na trodimenzionalni crtež naveden u tekstu zakona – trodimenzionalnu oplatu kabine.