TRUCKS

Mogu li kamioni s pogonom na plin zadovoljiti potrebe operacija na dugim relacijama?

Lars Mårtensson
2025-02-24
Author
Lars Mårtensson
Direktor odjela za zaštitu okoliša i inovacije u kompaniji Volvo Trucks

Uz sve veći interes za alternativna goriva, i LNG i bio-LNG predstavljaju se kao jedna od najizvedivijih alternativa dizelskom gorivu. Ali mogu li isporučiti domet i snagu koji su potrebni operaterima na dugim relacijama?

 

Goriva LNG i bio-LNG potencijalna su promjena igre u industriji kamionskog prijevoza, ali uspjeh kamiona s pogonom na plin ovisi o nizu čimbenika koje nije tako lako predvidjeti. Plin je realna alternativa dizelu, barem na nekim teritorijima, budući da se vrlo učinkovito može upotrebljavati u motorima s kompresijskim paljenjem.

 

Kao rezultat toga, kamioni s pogonom na plin pružaju jednake performanse kao njihovi ekvivalenti s dizelskim pogonom. Vozila dostupna na tržištu danas mogu imati do 500 KS i prijeći udaljenosti do 1000 km, što ih čini idealnima za operacije na dugim relacijama.

 

Ključna je razlika njihov utjecaj na klimu. S LNG-om, emisije CO2 od punjenja spremnika do prevaljenog puta su oko 15 % – 20 % manje u usporedbi s dizelom, a s bio-LNG-om (i HVO-jom) emisije praktički ne postoje.

 

Je li plin put prema klimatski neutralnom kamionskom prijevozu na duge relacije?

Broj LNG postaja za punjenje goriva brzo raste, a u vrijeme pisanja ovog teksta postoji 780 LNG postaja za punjenje goriva u Europi (u odnosu na samo 200 u 2019.). U međuvremenu je nekoliko velikih proizvođača kamiona razvilo i na tržištu predstavilo modele s pogonom na plin i jačim motorima koji će biti prikladni za primjene na dužim relacijama.

 

Za neke je tvrtke vrlo moguće da je dostupna LNG mreža za punjenje već dovoljna da omogući kamionima s pogonom na plin da zamijene konvencionalni dizel. To će dovesti do značajnog smanjenja njihove emisije CO2.

 

Dugoročno gledano, kako se proizvodnja bio-LNG-a bude povećavala, bit će moguće ostvariti postupni prijelaz na neto nulte emisije. To je zato što kamioni s pogonom na plin mogu upotrebljavati i LNG i bio-LNG, ili čak mješavinu ta dva goriva, dok se ista infrastruktura za punjenje goriva može koristiti za oba.

 

Je li plin održivo dugoročno rješenje?

Potpuno sam uvjeren da smo sada dosegli točku u vremenu u kojoj je LNG isplativa alternativa goriva u cijeloj Europi. Također će postati sve održivije gorivo u Kini i Indiji. Naravno, moramo imati na umu da u različitim zemljama vrijede različite okolnosti. Ono što bi mogla biti najizvedivija alternativa gorivu u Nordijskim zemljama možda neće funkcionirati u Njemačkoj ili obrnuto. Naravno, mnogo ovisi o cijenama i opredijeljenosti vlasti da ulažu u daljnji razvoj LNG infrastrukture.
 

Međutim, postoji jedna stvar u koju možemo biti sigurni. Budući da Europska unija i druge globalne organizacije postavljaju stroge ciljeve u pogledu emisija CO2, vozila s dizel motorima su zabranjena u gradovima diljem EU-a i drugdje. Iako ove zabrane još nisu proširene na kamione i autobuse, mogle bi biti uključene u zakone koji postavljaju 2030. godinu kao rok za niže emisije.

 

Mnogi će prijevoznici kamiona morati pronaći alternativu dizelskom gorivu – a za mnoge bi plin mogao biti najbolja opcija.