Svijet prelazi s fosilnih goriva na čišću energiju, a ipak se predviđa da će se globalna proizvodnja LNG-a u nadolazećim godinama povećati. Zapravo, usprkos tome što je fosilno gorivo, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u smanjenju ugljičnog otiska u više industrija.
Procjenjuje se da će do 2040. globalna potražnja za LNG-om (ukapljenim prirodnim plinom) doseći između 625 i 685 milijuna tona godišnje (u odnosu na 404 milijuna tona 2023.) – što je porast od više od 50 %. Očekuje se da će porast potražnje doći iz više industrija uključujući proizvodnju, tešku industriju, proizvodnju električne energije i transport.
Iako je LNG fosilno gorivo, manje je štetan od mnogih drugih fosilnih goriva. Na primjer, emisije generirane po jedinici energije za LNG daleko su niže od ugljena, i prije i tijekom izgaranja. Kratkoročno to omogućuje značajna smanjenja emisija ugljičnog dioksida i čini ga čišćom alternativom. Iz tog razloga globalna konzultantska tvrtka McKinsey & Company vjeruje da će prirodni plin (a time i LNG) u sljedećih pet do deset godina biti otporniji na promjene od ostalih fosilnih goriva i da će biti među posljednjim fosilnim gorivima koja će se zamijeniti.
Primjerice, Kina – koja pokreće veliki dio globalne potražnje za LNG-om – zalaže se za prijelaz s ugljena na LNG kako bi ispunila svoje planove utjecaja na klimu i okoliš, kao i poboljšala kvalitetu zraka u svojim gradovima.
Kratki je odgovor: da. Više proizvođača kamiona pokretanih plinom izračunalo je da ti kamioni emitiraju oko 15 do 20 % manje emisija CO2 u usporedbi s dizelskim motorima. To je manje od potencijalnih smanjenja koje su omogućili baterijski električni kamioni. U stvarnosti ograničeni domet i infrastruktura mreža za punjenje znače da električna energija trenutačno nije održiva opcija za mnoge prijevozničke tvrtke, ali bi to mogla biti u budućnosti. Kamioni pokretani plinom s druge strane nude isti domet i performanse kao i dizelski kamioni.
Posljedično tome mreža za punjenje goriva za LNG kamione diljem Europe ubrzano raste i u vrijeme pisanja ovog članka broji 786 postaja. U međuvremenu prodaja LNG kamiona u Kini raste – ponovno, jer kineska vlada subvencionira prijelaz s dizelskog goriva. Indija slijedi taj primjer, s ciljem pretvorbe jedne trećine flote teških kamiona u državi u LNG kamione u sljedećih 5 do 7 godina.
Iako je LNG izvrstan korak u pravom smjeru, prijelaz na bio-LNG onaj je koji će učiniti razliku. To je nefosilno, obnovljivo gorivo proizvedeno korištenjem organskog otpada, a ovisno o načinu proizvodnje može generirati negativne emisije CO2 i do 200 % (od izvora do kotača).
U pomorskoj industriji, plovilo koje pokreće LNG emitira do 23 % manje emisija stakleničkih plinova u usporedbi s klasičnim brodskim gorivima. I kao u slučaju teških kamionima, LNG brodovi i infrastruktura za punjenje potpuno su kompatibilni s bio-LNG-om, čime se otvara put smanjenju ugljičnog otiska. Iz tog razloga, na LNG se gleda kao na potencijalno prijelazno gorivo i u pomorskoj industriji.
Za više informacija o LNG-u i bio-LNG-u, te potencijalu kamiona pokretanih plinom, možda bi vas zanimalo sljedeće: