Razmišljate li o dodavanju alternativnog pogona svojoj floti? Promjene u propisima i razvoj nove tehnologije čine kamione s pogonom na plin – koji upotrebljavaju LNG ili bio-LNG – sve prihvatljivijim rješenjem za mnoge tvrtke.
Posljednjih godina nova tehnologija motora povećala je performanse vozila na plinski pogon. Najnoviji Volvo FH Aero s pogonom na plin, na primjer, može pružiti do 500 KS i 2500 Nm okretnog momenta, što je u rangu s uobičajenim modelom Volvo FH Aero s dizelskim pogonom iste snage. Može nositi kombinirane terete do 60 tona i pokriva domete do 1000 km, što ga čini idealnim za operacije na dugim relacijama.
Diljem svijeta, različiti državni poticaji i programi, u kombinaciji s potrebom prijelaza na čišća goriva, pomažu u pokretanju proizvodnje i LNG-a i bio-LNG-a. Zapravo se očekuje da će se globalni kapacitet opskrbe LNG-om povećati za 40% do 2028. godine.
U Kini, kombinacija državnih subvencija, strože kontrole emisija i niske cijene potiču nagli porast prodaje kamiona s pogonom na plin. U međuvremenu Indija ima za cilj pretvoriti jednu trećinu flote teških kamiona u zemlji na LNG u sljedećih 5-7 godina.
U Europi se potražnja za LNG-om smanjuje jer EU pokušava smanjiti svoju ovisnost o ruskom plinu kao dijelu svog plana REPowerEU – ali kao dio tog istog plana, također ima za cilj povećati proizvodnju biometana (koji može biti ukapljen za proizvodnju bio-LNG-a) na 35 milijardi kubičnih metara (bcm) do 2030. Infrastruktura za punjenje goriva za LNG kamione također brzo raste i u vrijeme pisanja ovog teksta postoji 780 postaja.
U SAD-u niz vladinih poticaja i programa kao što su Standard za obnovljiva goriva (engl. Renewable Fuel Standard, RFS) i Zakon o suzbijanju inflacije (engl. Inflation Reduction Act, IRA), također promiču snažan rast proizvodnje bioplina.
LNG (engl. liquefied natural gas) (ukapljeni prirodni plin) proizveden je od pročišćenog prirodnog plina koji se hladi na −161 °C, gdje se kondenzira i ukapljuje. Ovaj proces smanjuje njegov volumen za oko 600 puta, što ga čini lakšim za transport i uporabu kao gorivo. U usporedbi s dizelom, emitirat će do 20 % manje CO2 kao gorivo za kamion.
Bio-LNG se proizvodi na isti način kao i LNG, osim što se temelji na bioplinu umjesto na fosilnom prirodnom plinu. Budući da se bioplin proizvodi od organskog otpada kao što je kućanski prehrambeni otpad, poljoprivredni otpad i gnojivo, radi se o obnovljivom gorivu. Kada se upotrebljava kao gorivo za teške kamione, njegova emisija CO2 od točke punjenja do točke vožnje gotovo je nula.
I LNG i bio-LNG gotovo su identični kemijski, što znači da se mogu koristiti u istoj infrastrukturi za punjenje gorivom, transport i skladištenje te za pogon istih vozila. Zapravo, ta se dva goriva mogu čak i miješati, što Shell trenutno nudi u Nizozemskoj i Njemačkoj.